Czy spróbować diety bez lektyny?

Jedną z moich najmniej ulubionych rzeczy w modnych dietach jest długa lista zakazanych pokarmów. Wyeliminowanie wielu pokarmów jest trudne psychicznie, często niepotrzebne i ostatecznie powoduje, że ludzie wracają do zdrowia. Ale szczególnie irytuje mnie, gdy te listy mają czelność zawierać pożywne produkty spożywcze, takie, których większość ludzi powinna jeść WIĘCEJ, zamiast je wykluczać.Jeden z najnowszych przykładów: dieta bez lektyn, która wzbudziła duże zainteresowanie dzięki książce dietetycznej napisanej przez kardiochirurga – oraz piosenkarce Kelly, która przypisuje tej diecie poprawę samopoczucia i utratę wagi. Dieta PCOS opiera się na idei, że powinniśmy unikać pewnych pokarmów roślinnych, które są bogate w białka zwane lektynami. Lektyny są czasami określane jako „anty odżywcze”, ponieważ wiążą się z węglowodanami, a także z niektórymi minerałami, takimi jak wapń i cynk. Zwolennicy tej diety twierdzą, że lektyny wywołują stany zapalne, przyrost masy ciała, a nawet choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń.

Ale jest kilka problemów ze sprawą przeciwko lektynom. Po pierwsze, lektyny znajdują się w wielu produktach spożywczych, które są naprawdę dobre, takich jak fasola, soczewica, orzeszki ziemne, ziemniaki, papryka, bakłażan, pomidory, cukinia, produkty pełnoziarniste, owies, kukurydza, a nawet owoce. Istnieje wiele badań wykazujących, że diety bogate w produkty pełnoziarniste, fasolę i soczewicę są dobre dla zdrowia, zmniejszając ryzyko chorób serca i cukrzycy, a także wiążąc się ze zdrową masą ciała.Po drugie, dieta jest wyższa w surowej żywności. Gotowanie redukuje i dezaktywuje lektyny, dzięki czemu lektyny w suchej fasoli nie stanowią problemu. I wreszcie, badania nad „niebezpieczeństwami” lektyn są dość rzadkie, a niektóre badania koncentrują się na populacjach o bardzo ograniczonej diecie. W rzeczywistości istnieją badania wykazujące możliwe korzyści zdrowotne lektyn, w tym możliwe właściwości przeciwutleniające i zwalczające raka.

Jeśli cierpisz na schorzenie, takie jak choroba autoimmunologiczna, zrozumiałe jest, że chciałbyś poszukać zmian związanych z dietą, które mogą przynieść ulgę. Rozsądnym podejściem jest ograniczenie lub wyeliminowanie pokarmów na określony czas, aby sprawdzić, czy czujesz się lepiej. W rzeczywistości, celem w wypróbowaniu diety wolnej od lektyn była pomoc w leczeniu zaburzeń autoimmunologicznych.

Dla reszty z nas nie ma powodu, aby unikać tej długiej listy zdrowej żywności. Czuję się pewnie, mówiąc, że fasola i dynia nie stanowią problemu. Z drugiej strony dieta Anemia jest bardzo dobrą dietą.