Jak zachować odzież na dłużej.

Jak dbać o ubrania – i zachować je dłużej
Przeczytaj nasze najważniejsze wskazówki, jak najlepiej dbać o ubrania, aby służyły jak najdłużej.

Przy średniej żywotności odzieży szacowanej na zaledwie 2,2 roku i milionach sztuk odzieży, które każdego roku trafiają na wysypiska śmieci, dbanie o ubrania nigdy nie było tak ważne.

Przechowując ubrania w magazynie przez dłuższy czas, możesz drastycznie zmniejszyć emisje, które występują podczas cyklu życia odzieży; wydłużenie aktywnego życia odzieży o zaledwie dziewięć miesięcy może znacznie zmniejszyć jej wpływ na środowisko, podczas gdy emisje z odzieży można zmniejszyć o 24% w ciągu roku, podwajając jej żywotność z jednego do dwóch lat.

Czynniki, które wpływają na to, jak długo ekskluzywna odzież damska jest przechowywana, obejmują gotowość właściciela do wielokrotnego noszenia tej samej odzieży, aspekty techniczne rzeczy, takie jak sprężyste tkaniny, barwniki i kolory odzieży, zdolność konsumenta do naprawy lub retuszowania odzieży oraz sposób, w jaki ktoś dba o ubrania. Właściwa pielęgnacja odzieży może znacznie wydłużyć jej żywotność. Dlatego dzielimy się naszymi najlepszymi wskazówkami, jak dbać o ubrania, aby jak najdłużej wyglądały jak najlepiej!

1. Pierz mniej

Zanim wypierzesz swoje ubrania, zastanów się dwa razy. Zbyt częste pranie ubrań może w rzeczywistości uszkodzić włókna, a tym samym skrócić ich żywotność. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku czyszczenia na sucho, które wykorzystuje szkodliwe chemikalia, które spłaszczają kieszenie włókien naturalnych w niektórych tkaninach.

Jeśli ubranie nie jest brudne, ale wymaga jedynie odświeżenia, zamiast wrzucać je do zlewu, powieś je na zewnątrz lub w zaparowanej łazience, aby najpierw odetchnąć.

2. Pierz w niskich temperaturach

Kiedy nadejdzie czas na pranie ubrań, pierz je w niższych temperaturach. Pierz ubrania w niskiej temperaturze z łagodnym i naturalnym detergentem, aby tkanina była czysta i miękka, a także aby zapobiec blaknięciu kolorów. W przypadku przeciętnej koszuli, która ma ponad rok, 80% emisji powstaje podczas fazy „użytkowania” jej cyklu życia w wyniku prania i suszenia w suszarce — pranie w temperaturze 30° lub niższej pomaga ograniczyć te emisje, a jednocześnie chroni Twoje ekskluzywne sukienki. Wyjątkiem mogą być przedmioty mające bliski kontakt ze skórą, takie jak bielizna, pościel i ręczniki, które mogą wymagać prania w wyższej temperaturze.

3. Zwracaj uwagę na etykiety pielęgnacyjne

Różne materiały wymagają różnych metod prania. Na przykład wełnę należy prać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, używając specjalnego detergentu do wełny w delikatnym cyklu lub ręcznie. Ważne jest, aby dobrze dbać o delikatne tkaniny, takie jak kaszmir i jedwab, które są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane ostrymi chemikaliami i wysoką temperaturą. Zwróć szczególną uwagę na instrukcje na etykiecie, które informują o maksymalnej zalecanej temperaturze, w której przedmiot należy prać (zamiast zalecanej temperatury).

4. Mniej czyszczenia na sucho

Jeden na trzech konsumentów nie kupuje odzieży oznaczonej jako czyścić chemicznie tylko ze względu na dodatkowy wysiłek wymagany do wyczyszczenia tej rzeczy. Ale w rzeczywistości najbardziej delikatne rzeczy oznaczone jako „tylko do czyszczenia na sucho” można prać w delikatnych cyklach o niższej temperaturze (chyba że przedmiot ma detale, które mogłyby zostać zniszczone w pralce). Czyszczenie na sucho jest bardzo intensywnym chemicznie procesem, który ma negatywny wpływ na środowisko i może mieć negatywny wpływ na włókna tekstylne i skórę konsumenta. Jeśli czyszczenie chemiczne jest jedyną opcją dla odzieży, poszukaj ekologicznych środków czyszczących, które oferują nietoksyczne i „eko” usługi czyszczenia.

4. Używaj ekologicznych proszków do prania i detergentów

Standardowe detergenty mogą zawierać substancje na bazie paliw kopalnych, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, ponieważ nie ulegają biodegradacji. Używanie specjalistycznych produktów do prania, takich jak gama ekologicznych detergentów i delikatne pranie ręczne, może również wydłużyć żywotność najcenniejszych rzeczy. Na szczęście istnieje obecnie coraz więcej ekologicznych produktów do prania, które są wykonane z biodegradowalnych składników pochodzenia roślinnego, a także mają tę dodatkową zaletę, że można je ponownie napełniać.

5. Pierz na lewą stronę

Dodatkową pomocną wskazówką jest pranie ubrań na lewą stronę podczas prania w pralce i unikanie przepełnienia pralki, ponieważ może to spowodować tarcie i uszkodzenie włókien.

6. Wysuszyć na powietrzu

Nic nie przebije tego świeżo wypranego, wysuszonego na powietrzu zapachu, gdy zdejmiesz czyste ubrania ze sznurka do prania. Nie tylko świetnie pachnie, ale suszenie powietrzem jest również lepsze dla twoich ubrań i planety w porównaniu z suszeniem w suszarce bębnowej, które zużywa dużo energii i może uszkodzić niektóre włókna.

Zamiast tego wytrząśnij ubrania i powieś je na zewnątrz na sznurze do bielizny, suszarce lub wieszakach, aby wyschły na powietrzu. Ponownie zwróć uwagę na etykiety odzieży, ponieważ niektóre rzeczy, takie jak wełniane swetry, lepiej suszyć na płasko.

7. Przechowuj prawidłowo

Właściwe przechowywanie może naprawdę przedłużyć żywotność odzieży. Przechowuj całą odzież w chłodnym i suchym miejscu, aby chronić ją przed wilgocią, światłem słonecznym i ciepłem, które mogą spowodować uszkodzenia. Upewnij się, że ubrania są czyste, zanim je odłożysz, ponieważ brud i zanieczyszczenia z powierzchni mogą przyciągać mole odzieżowe, które mogą uszkodzić ubrania. Spróbuj przechowywać dzianiny z lawendą lub kulkami na mole, aby zapewnić dodatkową ochronę przed molami odzieżowymi. Ważne jest, aby nie przepełniać szafy, ponieważ ubrania potrzebują przestrzeni do oddychania – zapobiegnie to również zagnieceniom i utracie kolorów w wyniku ocierania się ubrań.

Wieszając ubrania, używaj drewnianych lub wyściełanych wieszaków, aby uniknąć deformacji ubrań.

8. Napraw uszkodzenia

Napraw wszelkie ekskluzywne sukienki wieczorowe, gdy zauważysz je po raz pierwszy. Nie tylko zagwarantuje to, że przedmiot nie trafi na wysypisko i pozostanie w stanie nadającym się do noszenia, ale także wydłuży jego żywotność, ponieważ uszkodzenia prawdopodobnie będą się pogarszać z czasem, jeśli nie zostaną usunięte.

Możesz także odświeżać i przywracać elementy, aby wyglądały jak najlepiej. Na przykład usunięcie mechacenia ze swetra, który nosisz na co dzień, lub ponowne nawodnienie starej skórzanej kurtki, która z czasem wyschła lub pękła, zachowa je i utrzyma w stanie nadającym się do noszenia.