Infiltracja koryta szamba.

Jeśli gleba nie ma wystarczającej zdolności przesiąkania do czystego przesiąkania koryta, część gleby w korycie można zastąpić żwirem. Następnie ścieki przesiąkają do tej sztucznie utworzonej warstwy przepuszczalnego materiału. Tutaj może szybko penetrować, a następnie stopniowo przenikać do otaczającej gleby.

1. infiltracja rowu rurowego

Jeśli wcześniej wymienione metody szamba nie są oficjalnie lub higienicznie możliwe, ścieki mogą przedostawać się do rowów rurowych pod powierzchnią ziemi. Są to grube rury karbowane (DN 200, czyli o średnicy wewnętrznej ok. 20 cm). Mają one wszędzie szczeliny do infiltracji ścieków . Rury są zwykle układane na warstwie żwiru, aby woda szybciej rozprowadzała się po ziemi. Od góry rury są zabezpieczone włókniną przed wnikaniem gruntu. W przeciwnym razie szczeliny szybko zostałyby zatkane ziemią. Przewiduje się, że na jednego mieszkańca przypada około 1 do 2,5 m wykopu .

2. sześcian przesączający

Elementy wykonane z tworzywa sztucznego, zwane kostkami przesączającymi, mogą być również wykorzystane do ustawienia wydajnej infiltracji. Oto jak pracować z tymi blokami:

3. szyb przesiąkowy , tunel przesiąkowy

Odpływ to plastikowy lub betonowy pojemnik o średnicy co najmniej jednego metra. W dolnej części szybu znajdują się otwory w ścianach. Ponadto kontener nie posiada betonowej podłogi, dzięki czemu jest całkowicie otwarty od dołu. Dolny, perforowany obszar należy wypełnić drobnym żwirem. Na wierzch należy położyć co najmniej 50 cm piasku. Solidna płyta z betonu lub innego stałego materiału (tzw. przegroda) leży pod rurą wlotową i zapobiega wypłukiwaniu wypełnienia w tym miejscu przez dopływające ścieki.

Istnieją podobne systemy w wydłużonej konstrukcji wykonanej z tworzywa sztucznego, które są następnie określane jako tunele przesiąkowe. Przykład można znaleźć tutaj:

 

4. Jaki rodzaj wprowadzenia jest dla mnie najlepszy?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć ogólnie. To, co jest możliwe, zależy od lokalnych warunków i decyzji lokalnych władz wodnych. Szczególnie w przypadku procesu przesiąkania nie każda możliwość jest wszędzie akceptowana. Pierwszym wyborem jest zwykle zrzut do płynącego szamba wodnego, jeśli jest to możliwe.

Porozmawiaj ze swoją firmą planistyczną o drenażu na wczesnym etapie. Znają się na rzeczy i wiedzą, które warianty są dla Ciebie odpowiednie. Jednak ostateczną decyzję w sprawie zatwierdzenia podejmuje właściwy organ.