Czym jest propolis? Jak działa?

Propolis to kompleks wytwarzany przez pszczoły z substancji żywicznych o wielu właściwościach terapeutycznych. Pozyskuje się go głównie z drzew iglastych (brzozy, jodły, topoli itp.). Mieszanka ta jest przynoszona przez pszczoły do ​​ula, transportowana w „koszykach” pyłkowych, które służą również do transportu propolisu na ich trzeciej parze odnóży. Następnie pszczoły wyścielają ul propolisem, tworząc niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Propolis jest naturalnym środkiem antyseptycznym dla ula.

Kiedy intruz wchodzi do ula, zostaje natychmiast unieruchomiony i zabity przez pszczoły strażnicze, które pachną go propolisem, tak że rozkłada się w swoim propolisowym sarkofagu bez zanieczyszczania mieszkańców ula. Propolis znajdujemy również w pęcherzykach zawierających jaja, tworząc sterylne środowisko dla dobrego rozwoju przyszłych pszczół.

W zależności od gatunku pszczół i wielkości rodziny ul może wyprodukować od 0,1 do 1 kg propolisu rocznie.

Jaki jest jego skład?

Skład propolisu jest bardzo złożony. Składa się głównie z żywic (flawonoidy, kwasy fenolowe, estry), wosku pszczelego, kwasów tłuszczowych, lotnych olejków eterycznych i pyłku. Jego konsystencja jest bardzo zróżnicowana w różnych regionach geograficznych, ponieważ to pąki zebranych drzew decydują o składzie propolisu. W razie niespokojnych snów, zalecana jest melatonina na sen W zależności od temperatury propolis ma różną konsystencję, jest bardzo lepki i elastyczny przy wysokich temperaturach zewnętrznych i twardnieje przy niższych temperaturach zewnętrznych.

Propolis od zawsze był używany przez ludzi

Propolis był już używany przez Egipcjan do maści i rytuałów mumifikacyjnych. W starożytności był szczególnie ceniony za swoje właściwości antyseptyczne i lecznicze , był w całości częścią ówczesnej apteki ratunkowej, a nawet w średniowieczu, gdzie był używany do leczenia ran. W ciągu ostatnich dwóch stuleci propolis został zastąpiony lekami, pomimo wszystkich korzyści, jakie może przynieść.

Jakie są różne formy propolisu?

Surowy propolis: Surowy propolis jest zbierany bezpośrednio z uli, a następnie sortowany w celu oddzielenia zanieczyszczeń. Nie otrzymał żadnego innego leczenia, aby zagwarantować Ci wszystkie jego aktywne składniki. Spożywaj go, żując małe kawałki w stanie surowym, takie jak guma do żucia, tak długo, jak to możliwe przed połknięciem lub rzuceniem kawałka.

Kwintesencja propolisu : Kwintesencja propolisu to nalewka macierzysta, płynna, do spożycia z odrobiną wody, łyżką miodu lub w herbatkach ziołowych. Ten Propolis jest intensywny, bardzo skoncentrowany i bardzo skuteczny. Jest niezbędnym iw 100% naturalnym elementem zimowania.

Gumy propolisowe : propolis, miód, lukrecja i fioletowe dziąsła, które zawsze zmiękczają gardło i głos. Praktyczny, sprzedawany w małym metalowym pudełku, aby mieć go przy sobie każdego dnia.

Propolis : Najsmaczniejsza wersja produktów propolisowych.

Użytkownicy nieuprawnieni do spożywania propolisu:

Dzieci do lat 6 i kobiety w ciąży.

Jak stosować propolis?

Dorośli : Przyjmować po posiłkach, jako lekarstwo przez 3 tygodnie do 1 miesiąca, do 3 gramów dziennie. Przyjmuj do 1 grama co 3 godziny, jeśli to konieczne, jako aktywne lekarstwo, w przypadku ciężkich zabiegów.

Dzieci : 500 mg propolisu dziennie przez 3 do 4 tygodni.

Zaleca się, aby nie przyjmować zbyt dużej ilości Propolisu. Lepiej leczyć, tylko jeśli to konieczne.

Pomysł na preparat na bazie propolisu

Odkażający i delikatny szampon

Składniki :

  • Łyżeczka miodu leśnego lub kasztanowego (użyj miodów ciemnych)
  • 10 kropli ekstraktu z propolisu
  • 125 ml organicznej bazy pieniącej lub możliwie neutralnego szamponu organicznego

Przygotowanie :

Delikatnie wymieszaj składniki w szklanej misce, aż miód i propolis całkowicie rozpuszczą się w bazie. Napełnij butelkę preparatem. Przechowywać w chłodnym miejscu najwyżej przez miesiąc.